Przeliczenie emerytury górniczej dla pracownika dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu kopalń, który przed dniem 30 czerwca 2017 roku wchodził w skład drużyny ratowniczej w charakterze specjalisty nastąpiło z zastosowaniem przelicznika 1,8 w miejsce przelicznika 1,5 (zwykła praca pod ziemią) dla wszystkich przepracowanych miesięcy, w których górnik posiadał co najmniej połowę dniówek zjazdowych pod ziemię. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił wyrównanie za swój błąd w wysokości 17 696,87 złotych brutto. Emerytura została podwyższona o kwotę 480,00 złotych brutto miesięcznie.
Zaliczenie specjalisty do drużyny ratowniczej
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie ratownictwa górniczego z dnia 12 czerwca 2002 roku (Dz.U. Nr 94, poz. 838 ze zmianami), które obowiązywało do dnia 30 czerwca 2017roku specjalista wchodził w skład drużyny ratowniczej.
Artykuł 50d ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wskazuje, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej pracownikom zatrudnionym pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego zalicza się w wymiarze półtorakrotnym następujące okresy pracy na obszarze Państwa Polskiego:
Zgodnie z ust. 2 okresy pracy wymienione w ust. 1 pkt 2 (w drużynie ratowniczej) zalicza się w wymiarze półtorakrotnym również tym pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń, którzy pracują przez co najmniej połowę dniówek roboczych w miesiącu pod ziemią, w kopalniach siarki lub w kopalniach węgla brunatnego.
Wymiar półtorakrotny oznacza zaliczenie okresu pracy górniczej do przelicznika 1,8.
Specjalista drużyny ratowniczej z przelicznikiem 1,8
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił zaliczenia okresów pracy górniczej z przelicznikiem 1,8 pracownikowi dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu kopalń, który wchodził w skład drużyny ratowniczej w charakterze specjalisty oraz posiadał co najmniej połowę dniówek zjazdowych pod ziemię w miesiącu. ZUS błędnie zaliczył powyższą pracę do przelicznika 1,5 co skutkowało zaniżeniem świadczenia emerytalnego w wysokości ok. 480,00 złotych brutto.
Organ rentowy nie uznawał wyżej wymienionego rozporządzenia, wskazując, że jego zdaniem należy stosować aktualne rozporządzenie, w którym specjalista nie wchodzi już w skład drużyny ratowniczej. Taka interpretacja prawa była niekorzystna dla pracownika oraz prowadziła do zakłamywania historii.
Poprzez działanie pełnomocnika wyegzekwowano w ZUS zaliczenie wszystkich okresów, w których górnik spełniał warunki, do zaliczenia wymiaru półtorakrotnego, co skutkowało wydaniem decyzji o przeliczeniu emerytury oraz wypłatę wyrównania w wysokości 17 696,87 złotych brutto i podwyższeniem świadczenia emerytalnego o kwotę 480,00 złotych brutto miesięcznie.
Szybki kontakt z Kancelaria Szczodry
W przypadku dodatkowych pytań możesz nawiązać szybki i bezpośredni kontakt z sekretariatem Kancelarii Szczodry. Zostaw wiadomość, aby uzyskać dodatkowe informacje – odpowiedź na Twoje pytania, prośbę o kontakt telefoniczny albo uzyskaj informacje o sposobie przyjęcia sprawy w prowadzenie.